środa, 15 sierpnia 2012

Kolorowa papryka...

W tym roku postanowiłam zrobić kilka małych słoików z papryką. Tym samym specjały z babcinej spiżarni przetrwają dłużej niż dwa miesiące:)  Paprykę lubię w każdej postaci i zawsze znajduje ona miejsce w mojej kuchni. Okazuje się, że tych kilka słoików nie przetrwa do zimy - nie tylko ja lubię paprykę w taki m wydaniu;)



Składniki:

2 kg papryki czerwonej (dodałam 0,5kg czerwonej i 0,5kg żółtej)
 3,5 szklanki wody
 0,5 szklanki octu 
3 płaskie łyżki cukru 
1,5 łyżeczki soli 
3 (ziarenka ziela angielskiego na słoik) 
gorczyca (kilka ziarenek na słoik) 
olej (1 łyżka na słoik- małe słoiczki 1 mała łyżeczka)
liść laurowy (1 liść na słoik)
ząbek czosnku 

Sposób przygotowania: 

Z papryki usuwamy gniazda nasienne, kroimy w paski i wrzucamy do  wrzącej wody na 5 minut, by ją sparzyć. Zalewa: Wodę, ocet, cukier, sól, zagotować. Odcedzoną gorącą paprykę układać ciasno w słoikach dodać gorczycę, listka laurowego,ziele angielskie, czosnek i na wierzch do każdego słoika wlać po łyżce oleju. Wrzącą zalewą zalać słoiki i odwrócić słoiki do góry dnem. Nie pasteryzujemy.
Smacznego:) 

sobota, 11 sierpnia 2012

Deser podano...

Pachnące kruche ciasto, delikatny krem i borówki.Moja pierwsza w życiu tarta. Już teraz wiem, że nie ostatnia:) Moje ulubione owoce otoczone przepysznym kremem. Mój słodki świat- moje chwile.



Składniki:
  • 160g mąki
  • 110g masła,
  • 60g cukru pudru,
  • 1 żółtko,
  • szczypta soli,

Krem:

budyń śmietankowy
    0,5 litra mleka,
    80g białej czekolady,
    250ml śmietanki 36%,
    1 cukier waniliowy,

    Sposób przygotowania:

    Ciasto:

    Wszystkie składniki zagniatamy. Ciasto owijamy w folię i schłodzimy w lodówce przez co najmniej 1,5 godziny.
    Formę na tartę o średnicy 26 cm smarujemy masłem. Schłodzone ciasto należy rozwałkować  i  wyłożyć nim formę. Przykrywamy papierem do pieczenia i obciążamy fasolą. 
    Piekarnik nagrzewamy do 200ºC.Pieczemy przez 15 minut po czym ściągamy papier z fasolą i pieczemy przez kolejne 10-15minut. 
    Krem:
    Gotujemy budyń, pod koniec gotowania dodajemy białą czekoladę. Ubijamy śmietankę z cukrem waniliowym. Ostudzony budyń lekko rozgniatamy mikserem po czym powoli dodajemy do niego bitą śmietanę.  Przygotowany krem wylewamy na ostudzone ciasto, posypujemy borówkami i wstawiamy do lodówki na 2-3 godziny. 

    Słodkiego życia!








    czwartek, 9 sierpnia 2012

    Na śniadanie...

    Nie wyobrażam sobie śniadania bez świeżego pieczywa. Zapach ciasta unoszący się o poranku z kuchni obudzi każdego. Prosty, szybki przepis.



    Składniki:
    1 szklanka mąki pszennej
    1 szklanka mąki pszennej razowej (dodałam więcej razowej, a mniej pszennej)
    3/4 szklanki wody
    10 g świeżych drożdży
      0,5 łyżeczki soli
    2 łyżki oliwy lub oleju
    2 łyżki pestek słonecznika

    Sposób przygotowania:

    Wymieszać suche składniki. Drożdże rozkruszyć do miseczki, wlać do nich łyżkę wody i dodać do mąki.Stopniowo należy wlewać oliwę i wodę - zagnieść ciasto. Przełożyć do miski, delikatnie posmarować wierzch oliwą i zostawić na 30 minut do wyrastania. Przykryć ściereczką. Z wyrośniętego ciasta formować bułeczki o dowolnych kształtach. Obsypać je  pestkami słonecznika lub dyni(użyłam ulubionych płatków górskich) i układać na blasze do pieczenia wyłożonej papierem. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na ok. 20-30 minut. Piekarnik nagrzać do 210 st C. Piec ok.15 minut- można włączyć termoobieg, by lekko się zrumieniły.

    Smacznego! 

    środa, 8 sierpnia 2012

    W malinowym chruśniaku...

     Zatrzymać trochę lata ....




    Składniki:
    2-3 koszyczki malin
    cukier
    Sposób przygotowania:

    Maliny należy opłukać i wrzucić do wygotowanego słoika. Dodajemy cukier w zależności od zapotrzebowania. Zakręcony słoik umieść w garnku z wodą (słoiki przykrywamy do połowy wodą) na dnie garnka należy umieścić bawełnianą szmatkę,aby gotujące się słoiki nie obijały się o siebie. Gotujemy przez 10-15minut. Syrop z malin będzie gotowy po przestygnięciu- najlepszy na zimowe wieczory:)